Тернопільський національний медичний університет імені
І.Я. Горбачевського
Зі спортом дружити - здоровими бути!
2296 21.03.2017
Плавання. Загальні відомості

Спорти́вне плавання — вид спорту, в якому метою є якнайшвидше пропливання зазначеної відстані, не порушуючи при цьому техніки способу плавання. Спортивне плавання почало набувати популярності ще в XIX столітті. Плавання з 1896 року є олімпійським видом спорту (Плавання на Олімпійських іграх).

Способи спортивного плавання (стилі плавання)

Кроль — стиль плавання на животі (животом вниз), при якому руки здійснюють гребки поперемінно, а ноги здійснюють поперемінне безперервне підняття опускання, залишаючись при цьому під розгорненим кутом до тулуба. Найшвидший стиль плавання. Через це, в принципі, і називається вільним стилем: якщо стиль плавання не визначений, всі вибирають кроль як найшвидший стиль плавання.

 

Батерфляй — стиль плавання на животі, при якому ліва і права частини тіла повинні здійснювати симетричні і одночасні рухи. Руки здійснюють одночасний могутній гребок певної траєкторії, який помітно підводить корпус плавця над водою, а ноги здійснюють одночасний хвилеподібний рух. Найважчий і енерговитратний стиль плавання. Нетренованому плавцеві зазвичай буває важко навіть просто здійснювати рухи, що не порушують правила стилю. Цей стиль вважається другим за швидкістю після кроля.

 

Пам’ятня монета НБУ — «плавання»

Брас — стиль плавання на животі, в якому руки подаються одночасно вперед від грудей. Ноги здійснюють одночасний поштовх, під час якого вони згинаються в колінах, проводиться поштовх і в кінці випрямляються. Найповільніший спосіб плавання (оскільки поворотні рухи руками виконуються переважно під водою, а рухи ногами виконуються з перериванням), що при цьому одночасно є найскладнішим з технічної точки зору. Брас має велике прикладне значення: можливість проплисти найбільшу відстань з найменшими енерговитратами, безшумне плавання, плавання під водою.

 

Кроль на спині (якщо говорять про «плавання на спині», то мають на увазі саме цей стиль) — стиль плавання на спині, який візуально схожий на кроль (руки здійснюють гребки поперемінно, а ноги здійснюють поперемінне безперервне підняття опускання), але має такі відмінності: людина пливе на спині, а не на животі, і пронос над водою виконується прямою рукою, а не зігнутою, як в кролі. Третій за швидкістю плавання стиль. Особливістю цього способу є те, що людині не треба видихати у воду, оскільки обличчя знаходиться на поверхні.

Комплексне плавання — змагання, впродовж якого спортсмен повинен подолати 4 рівні між собою відрізки дистанції, застосовуючи чотири різні стилі: батерфляй, на спині, брас і кроль.

 

Додаткові стилі плавання

Грузинське плавання — це вид плавання, у якому рух кінцівок людини не використовується. Пересування здійснюється дельфіноподібними рухами тазу і щільно притиснутими один до одного ногами.

Зимове плавання — плавання у відкритих водоймах, що не підігріваються, з холодною (від 4 до 16 градусів) і крижаною (4 градуси і нижче) водою. Екстремальний вид плавання, олімпійським видом спорту не є.

Дайвінг — підводне плавання з використанням підводного спорядження.

 

Секція плавання в університеті функціонує на базі ДЮСШ № 2 (вул.Князя Острозького, 16) з вересня 2015 року.

 

У березні 2016 року на Спортивних студентських ігор Тернопільщини команда Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського вперше виборола 3 загальнокомандне місце.

 

Бажаємо подальших успіхів нашим студентам на голубих доріжках!