Тернопільський національний медичний університет імені
І.Я. Горбачевського
Зі спортом дружити - здоровими бути!
2037 28.03.2017
Баскетбол. Загальні відомості

БАСКЕТБОЛ функціонує на базі спортивного корпусу ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України».

Батьківщиною баскетболу прийнято вважати Сполучені штати Америки. Гра була придумана в грудні в 1891 році в учбовому центрі Християнської молодіжної асоціації в Спрінгфілді, штат Массачусетс.

Аби оживити уроки по гімнастиці, молодий викладач, доктор Джеймс Нейсміт, що народився в 1861 році в містечку Рамсей, штат Онтаріо, Канада, придумав нову гру. Він прикріпив до перил балкона дві фруктові корзини без дна, в яких потрібно було закидати футбольний м’яч (звідси назва basket – корзина, ball – м’яч). Концепція баскетболу у нього зародилася, ще в шкільні роки, під час гри в «duck-on-а-rock». Сенс цієї популярної, у той час ігри, полягав в наступному: підкидаючи один, невеликий камінь, необхідно було уразити ним вершину іншого каменя, більшого за розміром. Вже, будучи викладачем фізкультури, професором коледжу в Спрінгфілді, Д. Нейсміт зіткнувся з проблемою створення гри для зими штату Массачусетс, періоду між змаганнями по бейсболу і футболу. Нейсміт вважав, що у зв’язку з погодою цієї пори року, кращим рішенням буде винайти гру для закритих приміщень.

Через рік Д. Нейсміт менше ніж за годину, сидячи за столом в своєму офісі розробив перші 13 пунктів баскетбольних правил. Але вже перші матчі по цих правилах викликали їх зміни. Хоча більшість з них діє і до цього дня. Уболівальники на балконах ловили відлітаючі м’ячі і намагалися їх закинути в корзину противника. Тому незабаром з’явилися щити, які стали захистом для корзини. 12 лютого 1892 року, вивчивши правила і освоївши ази техніки, студенти коледжу Спрінгфілдського, у присутності ста глядачів провели перший в історії баскетболу «офіційний» матч, що мирно завершився з результатом 2:2. Його успіх був настільки оглушливим, а слух про нову гру поширився з такою швидкістю, що незабаром дві спрінгфилдскі команди стали проводити показові зустрічі, збираючи на своїх виступах сотні глядачів.

Їх почин підхопили студенти інших коледжів, і вже наступного року весь американський північний схід був охоплений баскетбольною лихоманкою. Вже в 1893 році з’являються залізні кільця з сіткою. Нова гра виявилася настільки цікавою і динамічною, що в 1894 році в США були видані перші офіційні правила. В той же час баскетбол із США проникає спочатку на схід – до Японії, Китаю, на Філіппіни, а потім до Європи і Південної Америки. У 1895 році були введені штрафні кидки з відстані 5м 25см.У 1920-і роки починають активно створюватися національні федерації баскетболу, проводяться перші

міжнародні зустрічі. Так в 1919 році відбувся баскетбольний турнір між армійськими командами США, Італії і Франції. У 1923 році у Франції проводиться перший міжнародний жіночий турнір. Участь в нім взяли команди трьох країн: Англії, Італії, США. Гра завойовує все велику популярність і визнання в світі, і в 1932 році в Женеві була створена Міжнародна Федерація баскетбольних асоціацій. У її першому складі було 8 країн – Аргентина, Греція, Італія, Латвія, Португалія, Румунія, Швеція, Чехословакія. .Під час Олімпіади в Берліні (1936) відбувся перший конгрес ФІБА, де були розглянуті що існують і прийняті єдині міжнародні правила гри. У 1948 році членами ФІБА були вже 50 країн. З розвитком світового баскетболу відбувався розвиток і збагачення техніки і тактики гри.У першій половині 1950-х років баскетбол став втрачати властиву йому гостроту боротьби.

Потрібно було внести до правил цілий ряд змін і доповнень для її пожвавлення. Найбільш важливими з цих доповнень були:

– введення правила 30 секунд (команда, що володіє м’ячем, зобов’язана в межах цього часу кинути м’яч в корзину);

– розширення площі зони, в якій гравцям нападу не дозволялося знаходитися більше трьох секунд.

Заняття баскетболом виховують у гравців відчуття колективу, відповідальність за команду, розвивають силу, спритність, швидкість, витривалісь, гнучкість.