Тернопільський національний медичний університет імені
І.Я. Горбачевського
Зі спортом дружити - здоровими бути!
785 18.03.2017
ПРАВИЛА ФУТБОЛУ

Футбол — одна з найулюбленіших спортивних ігор всього світу. Сучасні правила футболу прийняті Міжнародною Радою Футбольних Асоціацій (IFAB) в 1998 році і з тих пір лише зазнають незначних змін.
Остання редакція “Правил гри у футбол”, від 1 липня 2008 року, містить 17 основних пунктів:

 1. Поле для гри
 2. М’яч
 3. Число гравців
 4. Екіпірування гравців
 5. Суддя
 6. Помічники судді
 7. Тривалість ігри
 8. Початок і відновлення гри
 9. М’яч у грі і не в грі
 10. Визначення взяття воріт
 11. Положення «Поза грою»
 12. Порушення і недисциплінована поведінка гравців
 13. Штрафний і вільний удари
 14. Одинадцятиметровий удар (пенальті)
 15. Вкидання м’яча
 16. Удар від воріт
 17. Кутовий удар

Зупинимося докладніше на деяких з них.
Грають у футбол на спеціальному майданчику — футбольному полі. Поле це має форму прямокутника, його довжина і ширина регламентуються правилами. Покриття поля може бути природним і штучним. В якості природного покриття футбольного поля використовується спеціальна трава. Штучним покриттям служить «килим» з синтетичного матеріалу зеленого кольору.
Футбольний матч складається з двох таймів по 45 хвилин, між якими є перерва, не перевищує 15 хвилин. 90 хвилин матчу називаються основним ігровим часом. В основний час зараховуються і всілякі затримки, пов’язані з порушеннями правил гри або травмами гравців.
По закінченню основного ігрового часу рефері (футбольний суддя) може призначити доданий час, щоб компенсувати втрати під час основного часу.

Основний склад кожної команди включає 11 осіб. У кожного гравця можуть бути свої функції: захисника (бека), півзахисника (хавбека), нападаючого (форварда). Окремо виділяється воротар (голкіпер) — гравець, який захищає ворота. Форма воротаря відрізняється від форми інших гравців обох команд і від форми суддів матчу.
Під час матчу кожна команда має право замінити будь-якого зі своїх гравців запасним. У міжнародних матчах або матчах національних федерацій максимальне число замін дорівнює трьом, в матчах національних ліг — не більше 6.
Заміна гравця дозволяється під час зупинки гри, тільки з середньою лінії поля (лінії, яка ділить поле навпіл). Список гравців заміни команди повинні надати судді до початку матчу.
Головне завдання команди — забити гол супротивникові і захистити свої ворота від голів. Якщо команда забиває гол у власні ворота, то такий гол називається автоголом. Автогол, за винятком деяких випадків, передбачених Правилами, зараховується.
У футболі гравці ведуть м’яч тільки ногами. Дозволяється також приймати удари головою або грудьми, але не руками. Брати м’яч в руки голкіперові дозволяється після забитого гола або гравцеві при вкиданні м’яча.
Удари по м’ячу можуть бути вільними, кутовими, штрафними, від воріт. Кутовий удар і удар від воріт — це способи відновлення гри. Кутовий удар виконується в тому випадку, якщо м’яч, останній раз торкнувшись захисника команди, перетинає лінію воріт (по землі або по повітрю), але при цьому гол не забитий. М’яч для кутового удару встановлюється в кутовий сектор, позначений флагштоком та спеціальної розміткою.
На відміну від кутового удару, удар від воріт виконується, якщо м’яч перетинає лінію воріт, торкнувшись останній раз гравця атакуючої команди. Для виконання цього удару м’яч нерухомо встановлюється в будь-якій точці площі воріт.
Штрафний і вільний удари призначаються в якості штрафних санкцій за будь-які порушення, наприклад, за удари суперника ногою, за підніжки, за поштовхи суперника і т.д.
Також порушення правил гри можуть каратися попередженням з показом жовтої картки або видаленням з показом червоної картки. Жовтої карткою карається неспортивну поведінку, вираз незгоди з рішеннями судді, систематичне порушення правил.
Гравець видаляється з поля після отримання другого попередження з показом жовтої картки, а також у випадках якщо він винен у серйозному порушенні Правил гри у футбол, агресивній поведінці, якщо він словами або жестами ображає суперників і суддю.
За підсумками футбольного матчу визначається переможець. Переможцем матчу оголошується команда, яка забила більшу кількість голів. Якщо кількість забитих голів однаково, то матч визнається зіграним внічию.
У деяких випадках, коли команди грають «на виліт», нічийного результату бути не повинно. Тоді по закінченню основного часу може бути призначені додаткові тайми по 15 хвилин або серія пенальті.
Пенальті — це спеціальний удар з одинадцятиметрової позначки по воротах противника, які захищені тільки воротарем противника. Виконання пенальті здійснюється строго у відповідності з правилом 14 Правил гри у футбол.
Пенальті призначається, якщо гравець зробив у своїй штрафній площі будь-яке з порушень, яке карається штрафним ударом. М’яч при цьому повинен перебувати в грі, тобто бути в межах поля.
Положення «поза грою» або офсайд — особлива ситуація в футболі. Згідно з правилом 11 Правил гри у футбол, гравець визнається в положенні «поза грою», якщо він ближче до лінії воріт суперника, ніж м’яч і передостанній гравець суперника (включаючи воротаря). Гол, забитий з офсайду, не зараховується. Призначення офсайду — сама спірна ситуація у футболі. Офсайд фіксується візуально боковим суддею, тому часто офсайд оскаржується гравцями команд. Сам по собі офсайд не є порушенням, якщо тільки гравець, що знаходиться в офсайді, не заважає грати суперникові, не втручається в гру і якщо не отримує завдяки офсайд перевагу.